Program "Mój Elektryk" w 2024

Program “Mój Elektryk” w 2024. Jak otrzymać 70 tys. zł dofinansowania?

Intensywne promowanie elektromobilności, mające na celu między innymi poprawę jakości powietrza i zmniejszenie emisji CO2, to głośny temat który od dłuższego czasu szerokim echem odbija się w sieci. Nic więc dziwnego, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polek i Polaków.

Program “Mój Elektryk” działa już od 2021 roku, jednak to właśnie teraz pojawiają się nowe możliwości uzyskania finansowego wsparcia. W ramach rewizji Krajowego Planu Odbudowy nie tylko zwiększono środki przeznaczone na dofinansowania (prawie 1,6 miliarda złotych), ale również wprowadzono zmiany i rozszerzenia, dzięki którym program obejmuje nie tylko zakup nowych czy używanych pojazdów elektrycznych, ale również leasing. Kto może skorzystać z programu “Mój Elektryk”? Jakie kryteria muszą spełniać pojazdy?

“Mój Elektryk” – dla kogo?

Program “Mój Elektryk” skierowany jest zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. W przypadku osób fizycznych należy złożyć deklarację, że w ciągu 2 lat od zakupu pojazdu nie sprzeda go, ani nie będzie wykorzystywała w ramach działalności gospodarczej. Podmioty inne niż osoby fizyczne muszą natomiast deklarować minimalny roczny przebieg zakupionego pojazdu.

Zakup jakich pojazdów obejmuje program “Mój Elektryk”?

Podobno o gustach się nie dyskutuje. Jedni wolą małe miejskie samochody, inni duże SUV-y czy limuzyny, a jeszcze inni auta sportowe. Nie można jednak dyskutować z tym że o środowisko dbać powinien każdy. Z podobnego założenia musieli wyjść twórcy programu “Mój Elektryk”, ponieważ jeśli chodzi o pojazdy jakie on obejmuje, to każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dofinansowanie można otrzymać na:

 • elektryczne samochody osobowe,
 • elektryczne autobusy (kategoria M2 i M3),
 • samochody ciężarowe z maksymalną masą do 3,5 tony (N1),
 • motorowery, motocykle czy quady (L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e, L7e).

Pojazdy objęte programem muszą spełniać kilka kryteriów. Oprócz wpisywania się w wymienione wyżej kategorie pojazdów, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że nie mogą to być pojazdy hybrydowe. Fundusze dostaniemy tylko kupując pojazd o napędzie w pełni elektrycznym. Auto musimy również oznakować specjalnie w tym celu przygotowaną naklejką.

wspieramy elektromobilność

Wysokość dofinansowania do zakupu pojazdów elektrycznych z programu “Mój Elektryk”

Osoby fizyczne mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 18 750 złotych. Jeśli jest jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny – kwota ta wzrasta do 27 tys. złotych. Posiadaczy Karty Dużej Rodziny nie dotyczy również ograniczenie w postaci maksymalnej wartości pojazdu – bez KDR możemy nabyć pojazd o wartości do 225 tysięcy. Natomiast cena aut używanych nie może przekraczać 150 tys., a ich wiek nie może być większy niż 4 lata. To doskonała opcja, dla osób szukających tańszej, ale pewnej alternatywy dla nowych pojazdów elektrycznych. Natomiast dla osób złomujących stary pojazd spalinowy istnieje możliwość zwiększenia dopłaty o aż 10%.

Dofinansowanie z programu “Mój Elektryk” dla przedsiębiorców, w przypadku pojazdu osobowego (M1), ma się bardzo podobnie jak u osób fizycznych. Wyższą kwotę wsparcia zapewnia deklaracja średniorocznego przebiegu pojazdu powyżej 15 tysięcy kilometrów. Warto jednak przyjrzeć się pozostałym kategoriom pojazdu. Za zakup auta innego niż osobowe możemy dostać odpowiednio:

 • samochody dostawcze do 3,5 tony (kat. N1):
  – 20 % kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 50 tysięcy złotych;
  – 30 % kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 70 tysięcy złotych – pod warunkiem zadeklarowanego średniorocznego przebiegu powyżej 20 tysięcy
  kilometrów.
 • motocykle, motorowery oraz quady (kat. od L1e do L7e):
  – 30% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 4000 złotych

Leasing a program “Mój Elektryk” w 2024

Dla wielu przedsiębiorców i konsumentów, leasing pojazdu to wygodny i szybki sposób na zrealizowanie swoich planów, rozszerzenie działalności czy rozbudowę floty. W Internetowym Funduszu Leasingowym rozumiemy to jak nikt inny. Dlatego cieszymy się mogąc poinformować, że dotację z programu “Mój Elektryk” na elektryczny pojazd w leasingu można otrzymać na takich samych zasadach, jak w przypadku aut kupowanych na własność. Obejmuje to zarówno leasing operacyjny jak i leasing konsumencki, a otrzymane w ten sposób środki pokrywają opłatę wstępną oraz opłatę transferową.

Gdzie, jak i kiedy wnioskować o dofinansowanie z programu “Mój Elektryk”?

Wnioski o dofinansowanie do zakupu pojazdu elektrycznego z programu “Mój Elektryk” należy składać wyłącznie poprzez dedykowaną do tego platformę, czyli Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), a cały proces jest wręcz dziecinnie prosty.

Chociaż wnioski o dotację można składać do końca września 2025 roku, warto złożyć go już dziś, ponieważ dostępne środki są ograniczone, a rządowa oferta trwa “do wyczerpania zapasów”. Dlatego nie możesz przegapić tej wyjątkowej okazji!

Dzięki programowi “Mój Elektryk” znacznie obniżysz koszty zakupu lub leasingu pojazdu elektrycznego, a jednocześnie przyczynisz się do ratowania planety.

ikona-przedstawiajaca-dymki-chatowe
Zostaw wiadomość

Masz pytania?
Napisz do nas:
biuro@iflsa.pl

Doradca leasingowy

Twój specjalista ds. leasingu!

Potrzebujesz pomocy w wyborze oferty leasingu, formalnościach lub obliczeniu raty leasingu? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści do spraw leasingu są do Twojej dyspozycji.

Poznaj naszych partnerów

logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera