Ubezpieczenie GAP w leasingu

Ubezpieczenie GAP w leasingu – czym jest i czy warto?

Ubezpieczenie GAP chroni przed spadkiem wartości pojazdu w czasie i przeznaczone jest dla osób, które korzystają z kredytu lub leasingu. Odszkodowanie może być wypłacone np. w razie kradzieży lub kolizji drogowej. Sprawdźmy zatem, jak się ma GAP do leasingu i czy takie ubezpieczenie się opłaca.

Czym jest ubezpieczenie GAP?

Skrót GAP został utworzony od angielskiego wyrażenia Guaranteed Asset Protection, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza gwarantowaną ochronę aktywów. To określenie niewiele mówi, dlatego należy wyjaśnić, że chodzi o ubezpieczenie od utraty wartości, a konkretniej – od utraty wartości pojazdu. Ubezpieczenie GAP skierowane jest do osób, które korzystają z zewnętrznego źródła finansowania, czyli kupują samochód na kredyt lub biorą samochód w leasing. Jednak klient banku czy firmy leasingowej nie ma obowiązku wykupywania polisy, ponieważ GAP jest dobrowolnym ubezpieczeniem. Sprawdźmy zatem, przed czym chroni takie rozwiązanie i czy warto z niego skorzystać.

Leasing GAP – co to znaczy w praktyce?

Niestety nawet najbardziej zadbane auto traci z czasem na wartości. Deprecjacja następuje już w momencie wyjechania nowym autem z salonu (przyjmuje się nawet, że samochód traci wtedy 10% wartości). Gdy natomiast właściciel samochodu poniesie szkodę, ubezpieczyciel sprawdzi w tabeli, ile auto jest warte według wartości rynkowej. Wartość ta zależy m.in. od wieku auta, marki i modelu, wyposażenia pojazdu oraz wcześniejszych napraw. Natomiast osoby, które korzystają z ubezpieczenia GAP w leasingu, są zabezpieczone przed utratą wartości samochodu. W jaki sposób?

Leasingodawcy wymagają od swoich klientów wykupienia pakietu polis ubezpieczeniowych OC i AC. Niestety zdarza się, że odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia nie pokrywa szkód poniesionych w wyniku zdarzenia losowego (np. pożaru, zalania), kolizji drogowej czy kradzieży. W tym momencie przydaje się leasing GAP. Co to za rozwiązanie? Otóż polisa GAP zapewnia dodatkową ochronę w razie wystąpienia szkody całkowitej i kradzieży pojazdu, ponieważ niweluje straty związane z obniżeniem wartości pojazdu w czasie. Co ważne, przy szkodzie całkowitej nie ma znaczenia, czy leasingobiorca jest sprawcą czy poszkodowanym.

Czy warto mieć ubezpieczenie GAP przy leasingu?

Istotą leasingu jest możliwość korzystania z rzeczy należącej do leasingodawcy w zamian za wynagrodzenie w postaci opłat leasingowych (czynszu inicjalnego, rat leasingowych). Co ważne, w trakcie trwania umowy leasingowej prawnym właścicielem rzeczy jest leasingodawca (nie ma tutaj znaczenia, czy mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym czy finansowym). W sytuacji, gdy pojazd ulegnie szkodzie całkowitej, umowa wygasa i musi zostać rozliczona. Leasingodawca traci wówczas swoją własność, w związku z czym wymaga zapłaty pozostałych rat leasingowych (pomniejszonych o dyskonto).

Po co dobierać ubezpieczenie GAP do leasingu, skoro mamy już obowiązkowe ubezpieczenie AC? Otóż zdarza się, że odszkodowanie uzyskane z polisy OC sprawcy lub AC będzie wyższe niż suma zdyskontowanych rat leasingowych, które nie zostały jeszcze opłacone. W tej sytuacji nadwyżka z odszkodowania trafia na konto leasingobiorcy. Jednak dotyczy to głównie sytuacji, gdy do szkody całkowitej doszło tuż przed zakończeniem umowy leasingowej. W wielu przypadkach odszkodowanie z obowiązkowych polis nie wystarcza i wówczas trzeba rozliczyć leasing z własnej kieszeni.

Podsumowując, ubezpieczenie GAP w leasingu pozwala:

  • otrzymać nadwyżkę w razie wystąpienia szkody całkowitej (wypłacaną na konto leasingobiorcy);
  • uniknąć dopłaty, gdy ubezpieczenie OC/AC nie wystarcza do uregulowania rat leasingu.

Rodzaje GAP do leasingu

Wiemy już, na czym polega ubezpieczenie GAP w leasingu, co to jest w praktyce i jakie daje korzyści. Teraz sprawdźmy, w jaki sposób ubezpieczyciele ustalają kwotę odszkodowania z tytułu szkody całkowitej lub kradzieży. Można tutaj wyróżnić:

  • GAP fakturowy – kwota odszkodowania stanowi różnicę pomiędzy wartością początkową pojazdu (ceną samochodu na fakturze) a odszkodowaniem OC/AC lub wartością rynkową pojazdu w dniu wystąpienia szkody całkowitej/kradzieży; jest to najdroższy rodzaj ubezpieczenia GAP;
  • GAP finansowy – odszkodowanie stanowi różnicę pomiędzy sumą pozostałych rat leasingu a odszkodowaniem wypłaconym z autocasco; jest to najtańszy rodzaj ubezpieczenia GAP;
  • GAP Casco – odszkodowanie stanowi różnicę pomiędzy sumą ubezpieczenia AC (ustaloną w dniu zawarcia umowy z ubezpieczycielem) a odszkodowaniem wypłaconym w ramach polisy OC/AC;
  • GAP indeksowy – odszkodowanie wynosi  do 30% wartości pojazdu.

Ubezpieczenie GAP w leasingu – księgowanie

Przedsiębiorca korzystający z leasingu może ująć w kosztach uzyskania przychodu koszty związane z eksploatacją przedmiotu umowy, czyli m.in. opłaty związane z ubezpieczeniem. W przypadku ubezpieczeń obowiązkowych (OC) można uwzględnić 100% poniesionych wydatków. Natomiast GAP przy leasingu to ubezpieczenie dodatkowe, dlatego tutaj kosztem podatkowym będą wydatki tylko do limitu 150 tys. złotych. Limit liczony jest proporcjonalnie i obowiązuje tylko przy samochodach osobowych. Jeśli suma ubezpieczenia z polisy GAP wynosi 150 tys. złotych, wówczas można zaliczyć do KUP 100% wydatków poniesionych na ubezpieczenie. Natomiast jeżeli wartość samochodu przyjęta do celów ubezpieczenia wynosi np. 200 tys. złotych, to wówczas można ująć w KUP 75% wydatków związanych z polisą (150 tys. złotych to 75% z 200 tys. złotych).

Jeśli chodzi o ubezpieczenie GAP w leasingu, księgowanie wygląda tak jak przy obowiązkowej polisie OC/AC. W przypadku metody kasowej zakup ubezpieczenia księguje się jednorazowo i liczy się tutaj data wystawienia polisy. Jeżeli zatem przedsiębiorca chce w ramach optymalizacji podatkowej zwiększyć koszty uzyskania przychodu w danym roku, wówczas może kupić ubezpieczenie GAP nawet do 31 grudnia (polisy nie trzeba wykupywać w dniu zawarcia umowy leasingowej). Co ważne, wydatek księguje się jednorazowo nawet wówczas, gdy polisa zawierana jest na kilka lat.

Czy GAP przy leasingu się opłaca?

Jeżeli w trakcie umowy leasingowej samochód zostanie skradziony lub doszczętnie zniszczony wskutek zdarzenia drogowego, pożaru, powodzi, gradobicia, wichury czy innego kataklizmu, wówczas leasingobiorca z pewnością będzie zadowolony z dodatkowego ubezpieczenia. Jednak jeśli nie dojdzie do kradzieży czy szkody całkowitej, wówczas zakup polisy nie zwróci się, choć z pewnością zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa. Opłacalność ubezpieczenia GAP w leasingu zależy również od warunków finansowania i rodzaju polisy. I tak:

  • GAP indeksowy często towarzyszy leasingowi zawieranemu na krótki okres (2-3 lata);
  • GAP finansowy zaleca się szczególnie dla umów z niskim wkładem własnym oraz z wysokim wykupem;
  • GAP fakturowy opłaca się zwłaszcza w przypadku umów zawieranych na dłuższy okres i nowych samochodów, które szybko tracą na wartości;
  • GAP Casco stosuje się przy już trwających umowach (jeżeli polisa AC jest bez gwarancji stałej wartości fakturowej).

Ile kosztuje dobranie GAP do leasingu?

Koszt polisy GAP ustalany jest przez firmy leasingowe i towarzystwa ubezpieczeniowe, natomiast składkę dolicza się do rat leasingowych. Najtańszą opcją jest GAP finansowy, którego koszt zwykle nie przekracza 0,4-0,5% wartości pojazdu rocznie. Przy wariancie indeksowym koszt GAP waha się w granicach 0,7-0,8% wartości pojazdu. Z kolei ubezpieczenie GAP fakturowe to koszt pomiędzy 0,7% a 1,2% wartości pojazdu. Tak więc w przypadku samochodu o wartości 150 tys. złotych dodatkowa ochrona będzie kosztować pomiędzy 600 a 1800 złotych rocznie. W ujęciu miesięcznym średnia rynkowa cena GAP w leasingu wynosi 0,07%, przy samochodzie o wartości 150 tys. złotych daje 105 zł miesięcznie.

Ubezpieczenie GAP a autocasco ze stałą sumą ubezpieczenia

W przypadku polisy autocasco można wykupić opcję gwarancji stałej sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że przy obliczaniu odszkodowania uwzględnia się wartość początkową pojazdu w dniu zakupu, a nie wartość rynkową obowiązującą w dniu wystąpienia szkody. W tej sytuacji GAP w leasingu zaczyna spełniać swoją rolę dopiero po zakończeniu autocasco (polisa AC zawierana jest zazwyczaj jedynie na rok, a w razie jej przedłużenia ubezpieczyciel uwzględni bieżącą wartość rynkową auta). Można wprawdzie dokupić GAP np. po roku, ale wówczas wartość polisy będzie zależna od wartości rynkowej pojazdu w dniu zawarcia ubezpieczenia. Żeby polisa uwzględniała wartość pojazdu z faktury, dodatkową ochronę trzeba wykupić w określonym czasie od podpisania umowy leasingowej.

GAP przy leasingu – o czym pamiętać?

Autocasco ze stałą sumą ubezpieczenia nie zapewnia pełnej ochrony jak GAP, ponieważ “działa” jedynie w pierwszym roku i nie wypłaca odszkodowania, gdy szkoda jest pokrywana z polisy OC sprawcy zdarzenia. Niemniej dobierając GAP do leasingu, należy zwrócić uwagę, czy wartość ubezpieczenia jest obliczana od kwoty brutto czy netto pojazdu. Chodzi tutaj nie tylko o wysokość składki, ale również o wysokość ewentualnego odszkodowania. Poza tym trzeba dokładnie sprawdzić okres ochrony – zdarza się, że ubezpieczenie obowiązuje przez 3 lata, ale leasingodawca dolicza składki do każdej raty leasingowej w umowie trwającej 4-5 lat.

Leasing w Internetowym Funduszu Leasingowym S.A.

Pokrótce wyjaśniliśmy, czym jest leasing GAP, co to znaczy w praktyce i czy takie rozwiązanie jest opłacalne. Jednak każdy leasingobiorca ma inną sytuację, dlatego w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. W Internetowym Funduszu Leasingowym S.A. oferujemy różne formy finansowania samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i innych pojazdów. Pomagamy w wyborze optymalnej ochrony, aby mogli Państwo korzystać z pojazdu bez stresu i nadmiernych kosztów.

Jesteśmy od Państwa dyspozycji:

ikona-przedstawiajaca-dymki-chatowe
Zostaw wiadomość

Masz pytania?
Napisz do nas:
biuro@iflsa.pl

Doradca leasingowy

Twój specjalista ds. leasingu!

Potrzebujesz pomocy w wyborze oferty leasingu, formalnościach lub obliczeniu raty leasingu? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści do spraw leasingu są do Twojej dyspozycji.

Poznaj naszych partnerów

logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera