leasing na ryczałcie

Leasing na ryczałcie

Z roku na rok leasing staje się coraz popularniejszą formą finansowania zakupu środków trwałych w firmie. Jednak wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, czy leasing jest możliwy także w przypadku ryczałtowego rozliczania przychodów i czy takie rozwiązanie może być korzystne. Sprawdźmy zatem, jak wygląda kwestia “leasing a ryczałt” i czy warto skorzystać z tej możliwości.

Ryczałt a leasing – podstawowe informacje

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form opodatkowania stosowana w działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który rozlicza się w ten sposób z fiskusem, płaci zryczałtowaną stawkę podatku w wysokości od 2% do 17%. Wysokość stawki zależy od rodzaju wykonywanej działalności. Ryczałt stanowi atrakcyjną formę opodatkowania szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy osiągają duże obroty, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów operacyjnych. W ryczałcie nie uwzględnia się bowiem kosztów uzyskania przychodów, a podstawę do opodatkowania stanowi przychód po odliczeniu straty lub niektórych wydatków wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na uproszczone księgowanie (i tym samym tańsze usługi księgowe) na ryczałt często decydują się początkujący przedsiębiorcy.

Zagadnienie “ryczałt a leasing” budzi wątpliwości, ponieważ leasing wiąże się z pewnymi korzyściami podatkowymi. W leasingu operacyjnym przedsiębiorca może ująć w kosztach uzyskania przychodu raty leasingu (część odsetkową i kapitałową), czynsz inicjalny (opłatę wstępną), a także ewentualną kwotę wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy. Niestety wydatki związane z leasingiem nie mieszczą się w kategorii odliczeń przysługujących ryczałtowcom. Przedsiębiorca na ryczałcie może bowiem odliczyć głównie wydatki związane z ubezpieczeniami społecznymi i ulgi podatkowe wskazane w art. 26 ustawy o PIT.

Czy leasing na ryczałcie jest możliwy?

Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem skorzystał z leasingu. Warto tutaj przypomnieć, że leasing jest dostępny dla różnych podmiotów: osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych, spółek prawa handlowego, przedstawicieli wolnych zawodów, a nawet osób fizycznych (tzw. leasing konsumencki). Można zatem bez przeszkód wziąć np. auto w leasing na ryczałcie. Pozostaje jednak pytanie, czy takie rozwiązanie jest opłacalne, skoro przedsiębiorca nie może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu wydatków związanych z leasingiem?

Leasing na ryczałcie z VAT

Jeśli chodzi o korzyści podatkowe, leasing jest najbardziej opłacalny dla tych ryczałtowców, którzy są płatnikami VAT. Dzięki temu przedsiębiorca korzystający z leasingu operacyjnego może odliczyć VAT od opłaty wstępnej i rat leasingowych. W przypadku przedmiotów używanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej (maszyn, urządzeń, pojazdów ciężarowych) można odliczyć cały VAT. Natomiast przy samochodach osobowych użytkowanych w sposób mieszany (cele firmowe i prywatne) można odliczyć 50% podatku VAT.

Przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć auto w leasing na ryczałcie i odliczyć cały VAT, muszą spełnić następujące warunki:

  • samochód osobowy musi być użytkowany wyłącznie w celach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • należy zgłosić pojazd do urzędu skarbowego (formularz VAT-26);
  • należy sporządzić regulamin użytkowania pojazdu;
  • należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (kilometrówkę).

Leasing a ryczałt bez VAT

Leasing na ryczałcie z VAT może być atrakcyjnym rozwiązaniem, ale co z przedsiębiorcami, którzy nie są płatnikami podatku dochodowego od towarów i usług? Oczywiście nievatowcy również mogą skorzystać z leasingu, przy czym lepszym rozwiązaniem jest wówczas leasing operacyjny (w porównaniu do leasingu finansowego). Dlaczego? Otóż przy leasingu finansowym przedsiębiorca musi zapłacić cały VAT z góry, w momencie wydania przedmiotu (leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towarów). Tymczasem leasing operacyjny to forma świadczenia usług, a podatek VAT naliczany jest przy opłacie wstępnej i do każdej raty leasingu. W ten sposób podatek jest niejako „rozratowany” w czasie obowiązywania umowy leasingowej.

W niektórych przypadkach leasing finansowy może być dla nievatowca korzystniejszy niż leasing operacyjny. Warto bowiem przypomnieć, że w leasingu operacyjnym zawsze obowiązuje stawka 23% VAT. Tymczasem w leasingu finansowym stawka podatku VAT zależy od przedmiotu leasingu, dlatego w niektórych sytuacjach można zapłacić mniej ze względu na obniżony podatek VAT. Można na przykład wziąć używane auto w leasing na ryczałcie, na które sprzedawca wystawia fakturę VAT marża. Korzystny jest również leasing finansowy sprzętu medycznego, który objęty jest stawką 8% VAT.

Czy warto wziąć auto w leasing na ryczałcie?

Leasing jest atrakcyjnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na korzyści podatkowe. Istnieją inne aspekty, przy których nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca bierze leasing na ryczałcie czy rozlicza się według stawki liniowej. Poniżej prezentujemy najważniejsze zalety leasingu.

Mniejsze wymagania niż przy kredycie

Firmy leasingowe stosują uproszczone procedury i bardziej liberalną politykę wobec swoich klientów niż banki. Bardzo często wymagane są jedynie podstawowe dokumenty, a niektórzy leasingodawcy nie sprawdzają historii kredytowej wnioskodawców w tzw. “bazach dłużników” (w przeciwieństwie do banków, które muszą zweryfikować historię kredytową swoich klientów).

Dostępność dla nowych firm

Niektórzy leasingodawcy oferują finansowanie dla firm już od pierwszego dnia istnienia działalności. Jest to duża zaleta, ponieważ kwestia leasing a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych często interesuje właśnie początkujących przedsiębiorców, którzy chętnie wybierają tę formę opodatkowania ze względu na uproszczone zasady.

Krótki czas realizacji

Decyzja o przyznaniu leasingu często wydawana jest w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku leasingowego. W praktyce można otrzymać nowy pojazd zaledwie kilka dni od podpisania umowy leasingowej.

Elastyczne warunki finansowania

Warunki leasingu (wysokość opłaty wstępnej i rat, okres finansowania) można elastycznie dopasowywać do potrzeb i możliwości klienta. Umowa leasingowa może obejmować wykup samochodu, lecz nie musi – to klient decyduje, czy chce zostać pełnoprawnym właścicielem samochodu. W przypadku leasingu z wysokim wykupem można liczyć na niższe raty leasingowe (i na odwrót – wysokie raty zapewniają możliwość wykupu za niską cenę).

Dostępność dla osób zadłużonych

Leasing na ryczałcie może interesować również tych przedsiębiorców, którzy posiadają już inne zobowiązania finansowe. Ryczałtowcy zwykle nie ponoszą wysokich kosztów związanych z prowadzoną działalnością, jednak często muszą sporo zainwestować w sprzęt, który umożliwi im świadczenie usług na wysokim poziomie. Kredyt na start i inne rodzaje zadłużenia (w tym także zaleganie z płatnościami) nie muszą mieć wpływu na decyzją o przyznaniu finansowania, ponieważ niektóre firmy leasingowe nie sprawdzają wpisów w BIK czy KRD (np. Internetowy Fundusz Leasingowy).

Możliwość zyskania dodatkowych produktów

Firmy leasingowe współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi i serwisami samochodowymi. Biorąc auto w leasing na ryczałcie, można zatem uzyskać atrakcyjne produkty w cenach niższych niż na rynku. Może to być na przykład pakiet assistance bez limitu holowania czy  usługa przechowywania i wymiany opon.

Łatwy dostęp do nowych samochodów

Leasing samochodu to bardzo wygodne rozwiązanie także pod względem kwestii organizacyjnych. Przedsiębiorca może wybrać auto dostępne od ręki lub zamówić u leasingodawcy konkretny model (firmy leasingowe często mają lepszy dostęp do nowych samochodów niż klienci salonów samochodowych). Poza tym po zakończeniu umowy leasingowej przedsiębiorca może oddać samochód i wziąć w leasing nowy. Dzięki temu może sukcesywnie odmładzać swoją flotę i nie musi zajmować się sprzedażą starych pojazdów.

Leasing a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – procedury

Przedsiębiorcy na ryczałcie przechodzą te same procedury związane z leasingiem co przedsiębiorcy korzystający z innych form opodatkowania. Niektóre firmy leasingowe maksymalnie upraszczają formalności, tj. nie weryfikują historii kredytowej, przychodów czy ewentualnych zadłużeń. Dzięki temu przedsiębiorca może rozwijać swoją firmę nawet w obliczu przejściowych problemów finansowych. Niemniej leasing na ryczałcie może być trudniejszy do uzyskania w przypadku samochodów ciężarowych, maszyn i urządzeń. Przy tego typu środkach trwałych firmy leasingowe mogą wymagać dodatkowych dokumentów, potwierdzających uzyskiwane przychody oraz wydatki ponoszone w związku z działalnością gospodarczą.

Leasing a ryczałt – podsumowanie

Przedsiębiorcy wybierają ryczałt ze względu na uproszczone zasady, łatwiejsze księgowanie i korzyści podatkowe (odczuwalne zwłaszcza przy wysokich obrotach i niskich kosztach). Natomiast leasing wymaga ponoszenia regularnych kosztów związanych z uiszczaniem rat leasingowych czy eksploatacją środka trwałego (np. samochodu). Ryczałtowcy nie mają jednak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu w przeciwieństwie do przedsiębiorców, którzy rozliczają się podatkiem liniowym. Rozpatrując kwestię leasing a ryczałt, należy zatem wziąć pod uwagę wysokość kosztów podatkowych, wysokość osiąganych przychodów oraz to, czy przedsiębiorca jest płatnikiem podatku VAT. Warto również uwzględnić pozapodatkowe zalety leasingu, dzięki którym ta forma finansowania staje się atrakcyjnym narzędziem inwestycyjnym.

W razie jakichkolwiek pytań związanych z leasingiem samochodu dla przedsiębiorców rozliczających się w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji:

leasing na ryczałcie

Inne wpisy

ikona-przedstawiajaca-dymki-chatowe
Zostaw wiadomość

Masz pytania?
Napisz do nas:
biuro@iflsa.pl

Doradca leasingowy

Twój specjalista ds. leasingu!

Potrzebujesz pomocy w wyborze oferty leasingu, formalnościach lub obliczeniu raty leasingu? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści do spraw leasingu są do Twojej dyspozycji.

Poznaj naszych partnerów

logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera