leasing pojazdu a upadłość konsumencka

Leasing pojazdu a upadłość konsumencka

Różnorodna oferta form i możliwości finansowania, pozwala świadomemu konsumentowi na przebieranie w ofertach i znalezienie rozwiązania odpowiadającego jego potrzebom. Coraz popularniejszą opcją staje się leasing konsumencki. Co jednak w sytuacji kiedy okoliczności i trudności finansowe zmuszają leasingobiorcę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Czym jest upadłość konsumencka?

W przypadku problemów finansowych, ogłoszenie upadłości konsumenckiej wbrew pozorom może okazać się świetnym wyjściem z kłopotów. Jednak co tak naprawdę kryje się za tym terminem? W skrócie, upadłość konsumencka to formalny proces prawny, pozwalający na całkowite lub częściowe oddłużenie osoby fizycznej poprzez ustalenie takiego planu spłaty wierzycieli, który jest dostosowany do możliwości dłużnika, a czasem nawet umorzenie części długów. Jednak najważniejsze jest wstrzymanie postępowań egzekucyjnych oraz ochrona przed windykacją ze strony wierzycieli.

Kiedy osoba fizyczna ogłasza upadłość konsumencką, wszelkie jej aktywa oraz zobowiązania zgłaszane są do masy upadłościowej. W praktyce oznacza to, że cały majątek i aktywa dłużnika, w tym również umowa leasingu, staje się częścią masy upadłościowej. Kontrolę nad nią sprawuje syndyk.

Kim jest syndyk?

Syndyk to osoba wyznaczona na drodze postępowania upadłościowego przez sąd. Jego rola jest kluczowa w całym procesie upadłości, ponieważ przejmuje kontrolę nad całą masą upadłościową. Rola syndyka nie ogranicza się do wyceny i zabezpieczenia składników majątku dłużnika, takiego jak nieruchomości czy aktywa. Syndyk ma za zadanie tak dysponować jego środkami, aby zaspokoić roszczenia wierzycieli. Chociaż wiele osób błędnie obawia się takiego działania, pozwala ono na wyjście z często naprawdę trudnej sytuacji finansowej.

Umowa leasingu a upadłość konsumencka

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wcale nie musi oznaczać utraty przedmiotu leasingu. Umowa leasingu nie wygasa w momencie ogłoszenia upadłości, co oznacza że syndyk, planując zaspokojenie roszczeń wierzycieli, uwzględnia płatność kolejnych rat oraz wykupu przedmiotu leasingu.

W skrajnych przypadkach syndyk może dokonać odstąpienia od umowy leasingu, jednak dopiero po pełnym rozpatrzeniu czy takie działanie jest zasadne. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak wartość pojazdu czy ilość rat pozostałych do spłaty. Równie istotny jest wpływ pojazdu na codziennie funkcjonowanie czy chociażby wykonywanie swojej pracy. A nawet jeśli syndyk uzna zasadność odstąpienia od umowy leasingu, zgodę na takie działanie musi wyrazić sąd.

Odstąpienie od umowy leasingu w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Czym tak naprawdę jest odstąpienie od umowy leasingu? Nie jest to ani wypowiedzenie, ani jej zerwanie. W dużym uproszczeniu, odstąpienie od umowy leasingu to potraktowanie tej umowy jakby nigdy nie została zawarta. Jednak jest to możliwe dopiero od momentu ogłoszenia upadłości. W praktyce oznacza to, że chociaż dłużnik nie odzyska zapłaconych już rat leasingowych, to nie ciążą na nim żadne zobowiązania względem leasingodawcy. Dodatkowo, syndyk może w imieniu dłużnika domagać się zwrotu korzyści jakie odniósł leasingodawca. Niemniej przedmiot umowy musi oddać leasingodawcy.

Podsumowanie

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie musi oznaczać rozwiązania umowy leasingowej czy utraty leasingowanego pojazdu. Dzięki pomocy syndyka oraz podejmowanym przez niego działaniom, dłużnik ma możliwość kontynuowania leasingu lub znalezienia alternatywnych rozwiązań, korzystnych zarówno dla niego, jak i jego wierzycieli. Jednak przed podjęciem takiej decyzji, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w takich sprawach oraz wnikliwie przeanalizować sytuację finansową i dostępne opcje.

Chociaż upadłość konsumencka wiąże się z wieloma wyzwaniami, warto pamiętać, że odpowiednie podejście oraz wsparcie profesjonalistów umożliwia dłużnikom wyjście z naprawdę trudnych sytuacji i znacząco poprawi ich perspektywy na przyszłość.

Netografia

  • kpgio.pl (Kancelaria Prawa Gospodarczego i Oświatowego), Umowa leasingu – co powinna zawierać?, https://www.kpgio.pl/blog/umowa-leasingu-co-powinna-zawierac/, Data odczytu: 2024.07.31
  • phavi.umcs.pl, Mgr Karolina Badurowicz, Postępowanie odrębne w ustawie prawo upadłościowe, https://phavi.umcs.pl/at/attachments/2020/0125/112024-prup-5-upadlosc-konsumencka.pdf, Data odczytu: 2024.07.31
  • repozytorium.ini.wroc.pl, Karolina Swoboda, Upadłość konsumencka, https://phavi.umcs.pl/at/attachments/2020/0125/112024-prup-5-upadlosc-konsumencka.pdf, Data odczytu: 2024.07.31
ikona-przedstawiajaca-dymki-chatowe
Zostaw wiadomość

Masz pytania?
Napisz do nas:
biuro@iflsa.pl

Doradca leasingowy

Twój specjalista ds. leasingu!

Potrzebujesz pomocy w wyborze oferty leasingu, formalnościach lub obliczeniu raty leasingu? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści do spraw leasingu są do Twojej dyspozycji.

Poznaj naszych partnerów

logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera
logo-partera