Podział leasingu w zależności od liczby podmiotów biorących udział w transakcji wyróżnia leasing bezpośredni i pośredni. W Polsce zdecydowanie dominuje druga forma leasingu. Na czym polega leasing pośredni i jakie są zalety takiego rozwiązania?
Leasing bezpośredni a pośredni – na czym polega różnica?
Podstawową różnicą pomiędzy leasingiem bezpośrednim a pośrednim jest liczba stron biorących udział w transakcji. W leasingu bezpośrednim występują tylko dwa podmioty: producent przedmiotu (ewentualnie dystrybutor) oraz korzystający z przedmiotu. Z kolei w leasingu pośrednim mamy do czynienia z trzema stronami: producentem przedmiotu, finansującym i korzystającym. Podmiotem finansującym może być na przykład wyspecjalizowana firma leasingowa, bank czy towarzystwo ubezpieczeniowe. Umowy leasingu pośredniego zawierane są na dłuższy okres niż umowy zawierane bezpośrednio z producentem.
Leasing pośredni – jak to działa?
W leasingu pośrednim można wyszczególnić dwa, a nawet trzy etapy transakcji. Najpierw podmiot finansujący (np. firma leasingowa) finansuje zakup przedmiotu od zbywcy, czyli np. dealera motoryzacyjnego. Następnie finansujący zawiera z korzystającym umowę leasingu, w której określa się m.in. okres finansowania, wysokość wynagrodzenia za korzystanie z przedmiotu oraz szczegółowe warunki związane np. z możliwością wypowiedzenia umowy. Trzeci etap zależy od tego, czy leasing pośredni nosi znamiona leasingu finansowego czy operacyjnego. Na czym polega różnica?
- W leasingu finansowym po zakończeniu umowy przedmiot staje się własnością korzystającego (prawo własności przechodzi automatycznie, chyba że korzystający z niego zrezygnuje).
- W leasingu operacyjnym po zakończeniu umowy korzystający może wykupić przedmiot lub zrezygnować z wykupu (strony ustalają to na początku w umowie).
W trakcie trwania umowy istnieje możliwość wymiany przedmiotu na nowszy. Po zakończeniu umowy właściciel (leasingobiorca lub leasingodawca) może sprzedać przedmiot osobie trzeciej.
Wady i zalety leasingu pośredniego
W Polsce najczęściej stosuje się leasing pośredni. Dlaczego? Otóż taka forma leasingu jest łatwo dostępna zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Bezpośrednio z producentem współpracują głównie duże podmioty, np. linie lotnicze, które leasingują samoloty od koncernu lotniczego. W przypadku leasingu pośredniego osoby zainteresowane danym przedmiotem (np. samochodem osobowym) mają do wyboru wiele konkurencyjnych ofert, dzięki czemu mogą wybrać taką, która najlepiej odpowiada ich potrzebom. W dodatku firmy leasingowe mogą zapewnić elastyczne warunki współpracy (np. w zakresie czasu leasingowania i wysokości rat), co sprawia, że leasing staje się korzystniejszy niż kredyt.
Leasing pośredni wiąże się obecnością podmiotu pośredniczącego, który występuje jako strona pomiędzy producentem przedmiotu a korzystającym z przedmiotu. W związku z tym taki leasing będzie nieco droższy niż leasing bezpośredni, w którym korzystający leasinguje przedmiot bezpośrednio od producenta. Tego typu leasing jest także nieco bardziej skomplikowany, ponieważ obejmuje dwie transakcje: zakupu przedmiotu od producenta oraz wyleasingowania przedmiotu korzystającemu. Jednak dla odbiorcy końcowego (leasingobiorcy) nie ma większej różnicy, ponieważ firmy stosują uproszczone procedury i często udostępniają przedmiot w ciągu 24 godzin od podpisania umowy.
Co może stanowić przedmiot leasingu pośredniego?
Leasing pośredni może dotyczyć środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Zatem w teorii można wyleasingować niemal wszystko. Jednak w Polsce leasing stosuje się najczęściej przy finansowaniu środków trwałych, a szczególnie:
- pojazdów lekkich (53,3%),
- pojazdów ciężarowych (23,1%),
- maszyn i innych urządzeń (19,0),
- nieruchomości (0,7%),
Pozostałe 3% stanowią inne środki trwałe (np. komputery, sprzęt biurowy, sprzęt medyczny).
Leasing pośredni – dla kogo?
Leasing bezpośredni jest trudniej dostępny niż pośredni, ponieważ producenci często współpracują jedynie z przedsiębiorstwami i dystrybutorami. Tymczasem pośrednik może świadczyć usługi leasingowe zarówno na rzecz klientów firmowych, jak i prywatnych. Leasing pośredni to doskonałe rozwiązanie w przypadku firm, które w ramach oszczędności chcą korzystać z używanych środków trwałych, czyli np. z maszyn lub samochodów. Firmy leasingowe często stosują liberalne procedury dotyczące weryfikacji zdolności kredytowej klientów, dzięki czemu z tej formy finansowania mogą korzystać także nowo powstałe firmy, start-upy czy osoby spłacające już inne zobowiązania.